16512

عسل بهارنارنج چیست؟

 

معرفی عسل بهارنارنج

درخت بهار نارنج با عطر و بوی خوش و گیرای خود یکی از انواع  شهدهای مورد تغذیه زنبور عسل است. البته ازشکوفه­ ها و میوه بهارنارنج  می­توان مربای بهار نارنج، گرده گل بهارنارنج، موم بهارنارنج و... تولید کرد. درخت بهارنارنج با ارتفاع زیاد و با میوه ه­ای شبیه به پرتقال است. برگ ­های درخت بهارنارنج نیز به طولی حدود 9 سانتی متر است. گل­ های خوش­ عطر بهار نارنج به رنگ ­های سفید، از زنبور عسل پذیرایی می­کند. در بهار، زنبور عسل از شهد گل­ های بهار نارنج می­مکد و عسل بهاره بهار نارنج را تولید می­ کند. رنگ عسل بهارنارنج، زرد، طلایی و همچنین شفاف است. این عسل، دارای طبع گرم و انرژی­ بخش است. تولید این عسل به لحاظ جغرافیایی جهانی، در اسپانیا، آمریکا، مکزیک، ایتالیا، مناطق مدیترانه­ ای، چین و حتی پاکستان بسیار متداول و رایج است. در ایران نیز عسل بهار نارنج در مناطق جلگه و مرطوب کشور یعنی استان های شمالی  ایران تولید و عرضه می­شود. البته در هرکجایی که درختان مرکبات حضور دارند، عسل بهار نارنج هم می­تواند توسط زنبور دار تولید شود. بهترین شکوفه­ های نارنج برای زنبور عسل در باغ­ هایی که تراکم درختان نارنج زیاد است فراهم می­شود. بهترین باغ­ ها برای زنبورها ، باغ­ هایی هستند که با روش­ های ارگانیک و بدون اتکا به آفت­کش­ ها یا حشره­ کش­ های مضر رشد می­کنند.

ویژگی ­ها و خواص منحصر به فرد

هر عسل، بسته به نوع تغذیه­ ای زنبور عسل، ویژگی، طعم و خواص منحصر به فرد خود را دارد که عسل بهار نارنج نیز یکی از این انواع عسل است. یکی از راه­ های شناخت عسل بهارنارنج از ظاهر آن، رنگ روشن، زرد و شفاف آن است. همچنین عظر بهارنارنج در این نوع از عسل مشهود است. به طور دقیق­تر می­گویند که عسل بهار نارنج به رنگ کهرباست. در عناوین زیر به بررسی ویژگی­  های درمانی این عسل آرامش­بخش می­ پردازیم.

تقویت اعصاب و مغز

با خواص بی نظیر عسل بهار نارنج، سلسله اعصاب تقویت و مشکلات ناشی از استرس و بیخوابی کاهش می­ یابد؛ بنابراین عسل بهار نارنج می­ تواند به عنوان یک مسکن طبیعی استفاده شود. همچنین این نوع از عسل به پردازش­ های مغز کمک کرده و برای حافظه تقویت­ کننده موثری است. برای اثرگذاری بهتر مصرف عسل بهارنارنج، قبل از خواب توصیه می­ شود. دمنوش بهارنارنج به همراه عسل بهار نارنج ترکیبی خاص، خوش­ عطر و شیرین برای رفتن به خوابی آرام است. حتی گفته شده است که بوییدن بهارنارنج به تنهایی به تقویت حافظه می­ انجامد؛ حال اگر یک عسل طبیعی از بهار نارنج به دست آید خواص بی­ نظیری برای مصرف کننده به دنبال خواهد داشت.

خواص آنتی اکسیدانی و پاکسازی طبیعی بدن

با خواص آنتی­ اکسیدانی موجود در عسل بهار نارنج، قوای بدن از بیماری­ های سرطانی به ویژه سرطان معده محافظت می­ کند. همچنین به درمان سرماخوردگی، گلو درد و قطع سرفه نیز کمک می­ کند. عسل بهار نارنج سرشار از ویتامین ث است. ویتامین ث به بهبود تقویت ایمنی بدن و سلامت انسان مرتبط است. درخت بهارنارنج که از خانوداه مرکبات است طبیعتا ویتامین ث بیشتری نسبت به سایر شهدهایی که زنبور عسل می­خورد در گل ­های خود جای داده است. علاوه بر خاصیت سم زدایی این عسل برای خون، کنترل چربی و کلسترول خون توسط این نوع از عسل امکان­پذیر است. با خاصیت ضدعفونی و ضد ویروسی  عسل بهار نارنج، مهار بیماری­ هایی چون سرما خوردگی و حتی کرونا نیز میسر می شود. با خوردن عسل بهار نارنج می­توانید به پاکسازی سموم بدن بپردازید. همچنین آنتی­ اکسیدان­ های موجود در عسل بهارنارنج ویژگی ضدقارچ بودن به این نوع از عسل داده است.

التیام زخم­ ها و سوختگی­ ها

به دلیل خاصیت ضدمیکروبی و ضد عفونی ­کنندگی این عسل، می­توان از آن برای بهبود زخم­ ها کمک گرفت. پانسمان کردن زخم با عسل بهار نارنج می ­تواند گزینه خوبی برای تسریع روند بهبودی باشد.

 تقویت دستگاه گوارش

عسل بهار نارنج برای تقویت دستگاه گوارش مفید و برای رفع سوء هاضمه موثر است. برای افراد کم­ وزن ، اشتها آور و وقوی است. عسل بهارنارنج یک گزینه بسیار عالی برای رفع سکسکه نیز می باشد. عسل بهار نارنج از معده ­های ضعیف محافظت می­ کند و غشاهای مخای معده را تحریک نمی ­کند.

گرفتگی عضلات و رفع اسپاسم

بعد از تمرینات ورزشی، خوردن عسل بهارنارنج برای شل کردن عضلات منقبض شده مفید است.

کنترل قند و مبارزه با دیابت

عسل بهار نارنج ، با داشتن قند طبیعی برای بیماران دیابتی توصیه می­شود. یک عسل طبیعی بهار نارنج با درصد داشتن ساکارز زیر 5 درصد، یک عسل سالم برای مصرف­ کنندگان دیابتی است.

شرکت مرزوق، با ارائه عسل مرغوب و طبیعی بهارنارنج برای مصرف­ کنندگان، این افتخار را دارد که در جهت تضمین سلامت مشتریان گرامی گام بردارد. شرکت مرزوق با نظارت دقیق بر فرآیند تولید و عرضه عسل در سرزمین گیلان، عسل ناب و خوش­ عطر بهار نارنج با خواص بی­ نظیر و منحصر به فرد را به دست مصرف­ کنندگان عزیز می ­رساند.

Mess Honey , 2021 . Orange blossom honey. https://www.maeshoney.com/en/orange-blossom-honey

برای مشاهده عسل طبیعی بهارنارنج مرزوق کلیک کنید